Spis treści:

Kategoria:Oracle


Dodawanie kolumny do tabeli tylko wtedy, gdy nie istnieje - ORACLE

Jakiś czas temu opisywałem różne techniki radzenia sobie z tego typu problemem w bazie danych SQL Server (Dodawanie kolumny w SQL Server tylko wtedy, gdy nie istnieje). Los chciał, żebym napisał coś podobnego pod bazę danych ORACLE. Problem był podobny: niektórzy klienci kolumnę mają, niektórzy jej jeszcze nie mają. Co zrobić aby u żadnego klienta skrypt nie wyświetlił błędu? Próba dodania drugi raz takiej samej kolumny może skończyć się błędem o następującej treści:

SQL Error: ORA-01430: dodawana kolumna już istnieje w tabeli
01430. 00000 - "column being added already exists in table"

Skrypt, kod, czyli rozwiązanie

Żeby nie przedłużać, przedstawię gotowy skrypt. Wystarczy tylko skopiować i podmienić Tabela na własną nazwę tabeli, a Kolumna na własną nazwę kolumny. Żeby nie było nieporozumień, Tabela i Kolumna występują w skrypcie po dwa razy.

DECLARE cnt NUMBER;
BEGIN
  SELECT COUNT(*) INTO cnt FROM USER_TAB_COLUMNS WHERE TABLE_NAME = 'Tabela'
    AND COLUMN_NAME = 'Kolumna' AND ROWNUM<=1;
  IF cnt=0 THEN
    EXECUTE IMMEDIATE 'ALTER TABLE Tabela ADD Kolumna NUMBER(3,0) NULL';
  END IF;
END;

Kategoria:Oracle

, 2013-12-20

Brak komentarzy - bądź pierwszy

Dodaj komentarz
Wyślij
Ostatnie komentarze
To samo pytanie co wyżej. Mam za zadanie dodać kolumnę do istniejącej tabeli łącząc obie inne kolumny ze sobą, ale nie mam pojęcia jak za to się zabrać
działa :) tylko była literówka :)
Podziękował. Trochę późno, po 8 latach, ale dzięki za testy (rozumiem że dla SQL2012 robione). Tak się właśnie zastanawiałem ile złego czynię stosując czasem __(max).
Super robota, korzystając z innych internetowych kalkulatorow po prostu wątpiłem w ich prawdomówność, w końcu trafiłem tutaj i wynik w końcu jest wiarygodny. 40 km w 2 h 810 kcal, ciekawostka: na fitatu wyliczyło mi 5700 kcal 😊 najlepiej będzie chyba jak kupię zegarek sportowy.
Wielkie dzieki za solidne wyjasnienia tematu.